آدرس:

مرودشت، ابتدای اندیشه

تلفن:

ماشین آبفشان قرقره‌ای کوچک

ماشین آبفشان قرقره‌ای کوچک

در حال حاضر روش آبیاری مورد استفاده برای این اکثر گیاه در کشور روش سطحی می باشد، که موجب مصرف آب به مقدار زیاد و پایین آمدن بازده آبیاری می گردد. آبیاری بارانی یکی از روش های آبیاری می باشد که می تواند راندمان استفاده از آب را بهبود ببخشد. این روش آبیاری دارای انواع مختلفی می باشد که هر روش دارای مزایا و معایبی می باشد. هم اکنون رایج ترین روش آبیاری بارانی در کشور کلاسیک ثابت با آبپاش های متحرک می باشد. این روش دارای معایبی می باشد که استفاده از آن را برای بهره برداران با مشکل روبرو نموده است از آن جمله مزاحمت سیستم آبیاری برای ماشن های عملیات کاشت، داشت و برداشت می باشد و نیاز به ورد نیروی انسانی به ناحیه ای که تازه آبیاری شده که بامشکلاتی همراه است. همچنین اجرای این روش مستلزم حفر تعداد زیادی کانال و وقت گیر می باشد. لذا این نیاز احساس گردید تا روش مناسبتری که کارایی بالاتری نسبت به روش های موجود داشته باشد و در مزارع زارعینی که سطح مزارع آنها کوچک می باشد قابلیت کار برد داشته باشد استفاده گردد.

 

 • مشخصات دستگاه:

این دستگاه که به همت مهندس سیدابراهیم دهقانیان و آقای مهدی زارعی طراحی و تولید شده است، در سه حالت مختلف امکان آبیاری مزارع را فراهم می نماید:

 • آبیاری با آبپاش و حرکت آبپاش بصورت استقرار به استقرار توسط کارگر
 • آبیاری با آبپاش و حرکت آبپاش توسط دستگاه بصورت تدریجی
 • آبیاری با بوم و پخش آب توسط اسپریر، حرکت بوم توسط دستگاه و بصورت تدریجی

ماشین آبفشان قرقره ای کوچک درسا از یک قرقره بر روی یک پایه ثابت تشکیل شده که بصورت خودکار توسط یک عدد توربین و گیربکس اختصاصی،  لوله پلی اتیلن نرم  32 میلیمتری بطول 100 متر را با سرعت حداقل 4/1 تا حداکثر 4/4 متر در ساعت جمع آوری نموده و همزمان آبیاری را انجام می دهد.

سه پایه که دو پایه آن بشکل اسکی می باشد به انتهای لوله وصل می شود. آبپاشی متناسب با قطر لوله و فشار مورد نیاز سیستم بر روی آن نصب می شود.  وزن این سه پایه با آبپاش آن کمتر از 3 کیلو گرم می باشد و قبل از هر نوبت آبیاری با دست و توسط کارگر یا توسط دستگاه وینچ باز کننده لوله ها در سطح مزارع باز می شوند. ودر محل استقرار اولیه قرار می گیرند.

 

قرقره ها  که در نوع دستی آن دارای وزنی حدود 60 کیلو گرم و نوع اتوماتیک آن دارای وزنی حدود 100 کیلو گرم می باشد، بصورت ثابت و بر روی فنداسیون سیمانی قرار می گیرند. بگونه ای که قابلیت چرخش به هر جهت را دارا می باشد. فاصله قرار گرفتن قرقره ها از هم بر روی لوله آبرسان بسته به نوع آبپاش از 12 تا 18 متر از یکدیگر می باشد. آب مورد نیاز هر قرقره توسط خط لوله آبرسان که در زیر زمین در کنار قرقره ها قرار دارد توسط یک عدد رایزر و شیر خودکار تامین می گردد.

 

پس از اتمام آبیاری سه پایه همزمان با نزدیک شدن به قرقره اهرمی را به سمت عقب فشار داده و شیر یک ضربی را که قبل از توربین قرار دارد می بندد و مسیر حرکت آب را از روی توربین قطع می نماید. در صورت جمع شدن نامنظم لوله ها این عمل باز انجام می شود و مسیر حرکت آب قطع می شود.

 بر روی گیربکس دستگاه اهرمی وجود دارد که این امکان را به دستگاه می دهد که حرکت گیربکس را خلاص نماید و از در گیری دنده های گیربکس با قرقره خوداری شود. این اهرم هنگام باز کردن لوله ها از روی قرقره ها مورد استفاده قرار می گیرد. جهت ردیف جمع شدن لوله ها از یک اهرم نگهدارنده لوله استفاده می گردد.

 از دستگاه آبیاری قرقره ای می توان بصورت دستی و بدون استفاده از توربین و گیربکس از آن استفاده نمود و محل آبپاش را استقرار به استقرار بوسیله هندل یا با استفاده از دستگاه موتوری جابجا نمود.

 

مزایای دستگاه

 • نصب سریع و راحت این روش آبیاری بهمراه به حداقل راندن حفر کانال جهت انتقال آب در این روش نسبت به آبیاری کلاسیک ثابت
 • نیاز به وارد شدن نیروی انسانی به نقاطی که تازه آبیاری شده اند در این روش نمی باشد و دستگاه خود حرکت آبپاش را بر عهده دارد.
 • یکنواختی توزیع آب در مسیر حرکت آبپاش و کاهش اثر باد و ایجاد مزرعه یکنواخت
 • کاهش نیروی انسانی جهت تغییر محل آبپاش و حذف خطای آنها
 • امکان استفاده سیستم در اراضی کوچک و با دبی متغییر
 • امکان تغییر دستگاه از حالت خودکار به دستی
 • سادگی و استحکام دستگاه
 • بومی بودن دستگاه و ساخت تمام قسمت های دستگاه در داخل کشور
 • امکان جابجای دستگاه به اراضی دیگر کشاورزی یا انبار در زمانی که به دستگاه نیاز نباشد
 • روش اجرا

استفاده از این دستگاه و روش آبیاری می تواند جایگزین مناسبی جهت آبیاری کلاسیک ثابت باشد. و در مزارع از آن براحتی استفاده نمود. جهت اینکار نیاز است تا یک خط لوله آبرسان در وسط عرض 200 متری یا کمتر از آن در عمق حداقل یک متری خاک نصب گردد پس از آن در فواصل 18 متری از هم با استفاده از یک کمربند، رایزر و شیر خودکار آب را به سطح مزرعه انتقال داد. سپس باستفاده از یک کلید شیر خودکار و بست و قلاب آب را بدرون دستگاه فرستاد تا دستگاه عمل آبیاری را براحتی انجام دهد. جهت قطع جریان آب کافی است کلید را از شیر خودکار آزاد نمود.

 

 • مشخصات آبپاش مورد استفاده در دستگاه

آبپاش مورد استفاده در این سیستم می تواند دارای مشخصات زیر باشد:

دو نازله: 3تا 6 میلیمتر * 5/2 تا 3 میلیمتر، ترجیحا از آبپاش های یک اینچ  با نازل 6*3 استفاده گردد

فشار کارکرد: فشار و رودی به دستگاه جهت حرکت توربین 1 تا 6 اتمسفر ترجیحا برای آبپاش پیشنهادی فشار ورودی به دستگاه 4 اتمسفر در سیستم دستی نیز فشار ورودی به دستگاه برابر 4

اتمسفر می باشد.

آبدهی آبپاش: بین 4/0 تا 1 لیتر در ثانیه

قطر دایره خیس شده: 24 تا 38 متر

زاویه نازل:بین 20 تا 30 درجه در مناطق باد خیز از آبپاش با زاویه کمتر استفاده شود.

 

 • مشخصات فنی و هیدرولیکی دستگاه های خودکار و دستی

فشار ورودی به دستگاه: 4 اتمسفر

دبی ورودی به دستگاه: 63/0 لیتر در ثانیه در دستگاه های خودکار  و در دستگاه های دستی تا یک لیتر در ثانیه قابل افزایش می باشد

افت دو سر توربین در حداکثر سرعت: 3/0 اتمسفر و حداقل سرعت: 1/0 اتمسفر

افت بعد از دستگاه تا قبل از آبپاش با 100 متر لوله 32میلیمتر: 1 اتمسفر در سیستم های دستی نیز افت برابر یک اتمسفر می باشد.

تفاوت افت لوله هنگام باز بودن و پیچده بودن بر روی قرقره: 1/0 اتمسفر

فشار سر آبپاش : 3/2 تا 3 اتمسفر

شدت پاشش هر دستگاه

 • یکنواختی توزیع آب

اندازه گیری یکنواختی توزیع آب نشان داد با آبپاش پیروت zk30 تمام دور با نازل 6*3 و فشار کارکرد سر آبپاش برابر 3 اتمسفر و دبی 8/0 لیتر در ثانیه ضریب یکنواختی کریستیانسن برابر با 7/83 در صد و ضریب یکنواختی ربع پایین برابر 4/73 درصد بود. که ارقام قابل قبولی برای سیستم های آبیاری بارانی می باشد.

 

 

نکات بهره برداری:

بدلیل استفاده از آبپاش تمام دور در این سیستم نیاز است تا در استقرار اول که در مرز اراضی می باشد مدت زمان هر استقرار 5/1 برابر هر زمان استقرارهای معمولی می باشد.

در فصل زمستان اگر نیاز به آبیاری مزرعه باشد بدلیل یخ زدن آب درون لوله های 32 میلیمتری شروع آبیاری بعد از گرم شدن لوله ها حدوداً ساعت 10 صبح به بعد باشد.

محل قرار گرفتن اسکی در شروع هر نوبت آبیاری در مزرعه مشخص و معین گردد.

هنگام جمع آوری لوله ها بر روی قرقره ها سعی گردد لوله ها بصورت ردیف جمع آوری گردد.

استفاده از آشغال گیر جعت ورود ذرات درشت به سیستم ضروری است.

 

 • نکات ضروری نگهداری

بصورت دوره ای هر سه ماه یکبار محل یاتاقان ها را روغن کاری گردد.

در فصل زمستان که نیازی به آبیاری نمی باشد اسکی ها و آبپاش ها را در انبار قرار دهید. در صورتی که امکان داشته باشد قرقره ها را هم به انبار انتقال دهید.

 

 

جدول2- مشخصات فنی دستگاه آبیاری چرخاب

قطر لوله مورد استفاده در دستگاه

لوله پلی اتیلن نرم  32 میلیمتر 4 اتمسفر

طول لوله

100 متر

دبی ورودی به دستگاه

63/0 لیتر در ثانیه

فشار کارکرد دستگاه

4 اتمسفر

فشار سر آبپاش

4/2 اتمسفر

عمق آب پخش شده در سطح مزرعه در مدت زمان حرکت دستگاه (میلیمتر)

زمان جمع آوری 100 لوله (ساعت)

سرعت جمع آوری لوله* (متر در ساعت)

دور دستگاه

27

23

4/4

حداکثر

56

5/47

9/2

متوسط

85

72

4/1

حداقل

حدود تغییرات سرعت در دورهای مختلف 20% ± سرعت ارایه شده می باشد.

 

 

برای ورود به صفحه خرید محصول از اینجا و برای دریافت کاتالوگ سیستم از اینجا اقدام کنید.

لینک کوتاه

2 نظر

 • با سلام.
  اینجانب بعنوان یکی از کارشناسان رشته آبیاری و زهکشی با عنایت به آشنائی دیرینه با این دستگاه(از سال 1376)، به شدت به کارائی، مزایا
  و قابلیتهای آن واقفم. لذا الآن که در شرکت مهندسین مشاور طرح آب سیَلک در شهرستان کاشان و دارای نمایندگی در تبریز، اردبیل و اهواز
  فعالیت میکنم قصد آن دارم تا به طرق مختلف، استفاده از این دستگاه را در بین بهره برداران متقاضی اجرای آبیاری تحت فشار، ترویج کنم.
  لذا مستدعی است با ارسال کاتالوک، بروشور و دیگر اطلاعات فنی و لیست قیمتها، زمینه تشویق بهره برداران متقاضی را فراهم فرمائید.
  با تشکر
  شرکت مهندسین مشاور طرح آب سیَلک
  مدیر عامل
  مجید عرب فرد

  • جناب دکتر عرب فرد عزیز
   حسن توجه جنابعالی مایه دلگرمی است. امیدوارم همیشه شاد و پیروز باشید.
   فایلهای مورد نظر به خدمتتان ارسال گردید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.