آدرس:

مرودشت، ابتدای اندیشه

تلفن:

توجه ویژه برنامه هفتم توسعه به بخش کشاورزی/ آبگیری هوشمند در ۲۷ پایلوت با همکاری ۱۷ شرکت دانش‌بنیان

توجه ویژه برنامه هفتم توسعه به بخش کشاورزی/ آبگیری هوشمند در ۲۷ پایلوت با همکاری ۱۷ شرکت دانش‌بنیان

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، از برنامه‌ریزی برای آبیاری تحت فشار در ۲۰۰ هزار هکتار، آبیاری زیرسطحی در ۱۵۰ هزار هکتار و شبکه آبیاری در ۱۸۰ هزار هکتار در برنامه هفتم توسعه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان، صفدر نیازی شهرکی در حاشیه افتتاح واحد امور خاک کشاورزی مدیریت آب و خاک و امور فنی مهندسی جهاد کشاورزی خوزستان گفت: در برنامه هفتم توسعه توجه ویژه‌ای به بخش کشاورزی صورت گرفته به طوری که برای ۲۰۰ هزار هکتار آبیاری تحت فشار، ۱۵۰ هزار هکتار آبیاری زیرسطحی و ۱۸۰ هزار هکتار شبکه آبیاری برنامه‌ریزی شده است.

وی افزود: در حال حاضر ۸۰۰ هزار هکتار شبکه‌های آبیاری در سطح کشور وجود دارد که شامل پوشش انتقال آب با لوله، قنوات، حفاظت خاک و موارد دیگر است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی به ابلاغ آیین‌نامه حفاظت از خاک در ۳۱ ماده در دی ماه امسال اشاره کرد و گفت: اصلاح و بازسازی خاک‌های شور قلیا، مطالعات خاک‌شناسی، توقف ورود آلودگی به خاک، شناسایی و بازسازی خاک‌های تخریب یافته ناشی از حوادث طبیعی و غیرمترقبه، مدیریت اجرایی پسماندهای عادی و کشاورزی و … از مواد این آیین‌نامه است.

وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۲، ۳۵ میلیارد تومان ردیف بودجه‌ای برای مطالعات خاک در نظر گرفته شد که تاکنون فقط ۵ میلیارد تومان آن اعطا شده است.

نیازی شهرکی با بیان این که طی دیداری با رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان حدود ۸ میلیارد تومان اعتبار برای بخش آب و خاک خوزستان تخصیص داده شد، اظهار داشت: برای سال ۱۴۰۳ نیز برنامه‌ریزی‌ها جهت اختصاص ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبارات ملی در این زمینه انجام شده است.

وی به تغییرات اقلیمی در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: کاهش بارندگی باعث شده که آب کمتری در اختیار بخش کشاورزی قرار گیرد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که در ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور آبیاری تحت فشار اجرا شده، اضافه کرد: آبگیری هوشمند آخرین تکنولوژی کشور است که در این روش با استفاده از سنجنده‌ها جنس خاک، میزان آب، دمای هوا و … مشخص شده و براساس آن آبگیری گیاه صورت می‌گیرد.

وی اضافه کرد: روش آبگیری هوشمند در ۲۷ پایلوت با همکاری ۱۷ شرکت دانش‌بنیان در حال انجام است.

منبع خبر: https://swid.maj.ir/R-6xZSs2n

لینک کوتاه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.